Właściwie dopasowana odzież jest szczególnie ważna w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju dziecka. Podpowiadamy, czym się kierować przy kupowaniu ubranek dla niemowląt, dzieci w wieku szkolnym i nastolatków.

Rozmiary niemowlęce: jak dobrać rozmiar dla najmłodszych dzieci?

Podstawowym kryterium przy wyborze rozmiaru niemowlęcego jest wzrost dziecka. Producenci ubrań podają rozmiary w centymetrach, co ułatwia dopasowanie. Przykładowo, rozmiar 56 jest przeznaczony dla dzieci o wzroście około 56 cm, co odpowiada noworodkowi, ta zasada tyczy się zarówno ubranek na co dzień jak i ubrań do snu.

Rozmiary niemowlęce (0-24 miesiące)

0-3 miesiące - 50-56 cm

3-6 miesięcy - 62-68 cm

 6-9 miesięcy - 68-74 cm

 9-12 miesięcy - 74-80 cm

 12-18 miesięcy - 80-86 cm

 18-24 miesięcy - 86-92 cm

Pro tipy:

 1. Sprawdź tabelę rozmiarów producenta: Różne marki mogą mieć różne rozmiarówki, dlatego zawsze warto sprawdzić tabelę rozmiarów dzieci przed zakupem. Tam znajdziesz dokładne wymiary, takie jak obwód klatki piersiowej, obwód pasa, długość nogawki czy długość od ramienia do nadgarstka.
 2. Kupuj z lekkim zapasem: Ubrania w nieco większym rozmiarze pozwolą na dłuższe użytkowanie i zapewnią dziecku większy komfort. Italian_Fashion_piżamy_dzieciece_rodzinne_Picos

Rozmiary dziecięce a wiek: jak dobrać rozmiar dla dziecka w wieku szkolnym?

Rozmiary dla dzieci podane w tabeli rozmiarów uwzględniają średnią wagi i wzrostu dla danej grupy wiekowej, tymczasem nie jest tajemnicą, że w obrębie jednej klasy mogą uczyć się dzieci, których wzrost różni się nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Dziewczynki w tym wieku zwykle rosną szybciej od chłopców. Dopiero w wieku nastoletnim wzrost chłopców nabiera tempa.

Na pewno dużą pomocą dla rodziców będzie stałe monitorowanie wzrostu dziecka i dobieranie ubrań na tej podstawie. Kierowanie się wyłącznie tabelą rozmiarów może być mylące.

Rozmiary dziecięce (2-10 lat)

2-3 lata - 92-98 cm

 3-4 lata - 98-104 cm

 4-5 lat - 104-110 cm

 5-6 lat - 110-116 cm

 6-7 lat - 116-122 cm

 7-8 lat - 122-128 cm

8-9 lat - 128-134 cm

9-10 lat - 134-140 cm

Pro tipy:

 1. Regularnie mierz dziecko: Regularne mierzenie wzrostu i wagi dziecka pomoże w lepszym dopasowaniu rozmiarów ubrań.
 2. Zwracaj uwagę na proporcje: Upewnij się, że ubrania nie są zbyt ciasne w talii i biodrach, nawet jeśli długość nogawek lub rękawów jest odpowiednia.
 3. Kupuj sezonowo: Dzieci szybko rosną, więc planowanie zakupów na cały sezon z góry może być bardziej praktyczne niż kupowanie pojedynczych sztuk odzieży. Italian_Fashion_pizamy_dla_dzieci_rodzinne_Anatre

Tabela rozmiarów dla nastolatków: jak dopasować rozmiar do wzrostu dziecka?

Nastolatki mają swój gust i często mogą wybierać ubrania, które teoretycznie są w za dużych rozmiarach, bo tak im wygodnie, albo akurat jest taka moda. Dodatkowo w okresie dojrzewania dzieci przechodzą przez gwałtowne zmiany wzrostu i budowy ciała, co może stanowić wyzwanie przy wyborze odzieży. Dlatego rozmiarówki dla nastolatków są często bardziej zróżnicowane i uwzględniają podział na rozmiarówkę chłopięcą i dziewczęcą. Co ciekawe, w zależności od wzrostu i budowy ciała, niektóre nastolatki nawet w wieku 13-14 lat mogą wchodzić w rozmiarówkę dla dorosłych.

Rozmiary nastolatków (10-16 lat)

10-11 lat- 140-146 cm

11-12 lat- 146-152 cm

12-13 lat- 152-158 cm

 13-14 lat - 158-164 cm

 14-15 lat - 164-170 cm

 15-16 lat - 170-176 cm

Pro tipy:

 1. Zwracaj uwagę na styl: Wybór stylu odzieży, który podoba się nastolatkowi, sprawi, że chętnie będzie je nosił.

 2. Rozważ zakupy online z możliwością zwrotu: Wielu sprzedawców internetowych oferuje darmowe zwroty, co pozwala na przymierzenie ubrania w domu i zwrócenie, jeśli rozmiar nie będzie odpowiedni. Italian_Fashion_pizamy_dla_nastolatkow_Oceania_Krab

Rozmiarówka obuwia dziecięcego – jak wybrać buty dla dziecka?

Jak mierzyć stopę dziecka?

 1. Mierz stopę przed południem: Stopy mogą nieco puchnąć w ciągu dnia.
 2. Użyj kartki papieru i ołówka: Postaw stopę dziecka na kartce i zaznacz ołówkiem końce palców oraz piętę. Następnie zmierz długość linijką.
 3. Dodaj zapas: Do zmierzonej długości dodaj około 0,5-1 cm zapasu, aby buty nie były zbyt ciasne.

Podobnie jak w przypadku ubrań, różne marki mogą mieć różne rozmiarówki. Warto korzystać z tabeli rozmiarów producenta, aby dobrać odpowiedni rozmiar buta dziecka. Pomiar ten przyda się także przy doborze skarpetek dla dzieci.

Pro tipy:

 1. Sprawdź elastyczność podeszwy: Dziecięce buty powinny mieć elastyczną podeszwę, która zapewnia naturalny ruch stopy.
 2. Zwróć uwagę na materiały: Wybieraj buty wykonane z oddychających materiałów, aby zapobiec przegrzewaniu stóp.

Kupowanie ubrań jako prezent dla dziecka może być trudnym zadaniem, szczególnie jeśli nie znamy dokładnych wymiarów dziecka.

Pro tipy:

 1. Spytaj rodziców: Najprostszym sposobem jest zapytanie rodziców dziecka o aktualny rozmiar.
 2. Wybierz ubrania o luźnym kroju: Ubrania typu oversize lub o luźnym kroju są bezpieczniejszym wyborem, ponieważ łatwiej dopasowują się do różnych sylwetek. Dotyczy to nie tylko ubrań dziennych, ale także piżam.
 3. Kupuj bony podarunkowe: Jeśli nie jesteś pewien, jaki rozmiar wybrać, kup bon podarunkowy. Pozwoli to rodzicom i dziecku na samodzielny wybór odpowiedniego ubrania.

.

Opublikowano: Komantarze: 0